چگونه ویروس COVID-19 بین افراد منتقل می شود؟

شواهد موجود نشان می دهد که COVID-19 از راه مستقیم ، غیرمستقیم (از راه لمس اشیا یا سطوح آلوده) و یا تماس نزدیک با افراد آلوده از طریق ترشحات دهان و بینی ، بین افراد گسترش می یابد. این موارد عبارتند از بزاق ، ترشحات تنفسی یا قطرات ترشح. مثلاً وقتی فرد آلوده سرفه ، عطسه یا صحبت میکند، این موارد از دهان یا بینی خارج  می شوند. افرادی که از نزدیک (در فاصله 1 متری) با یک فرد آلوده در تماس هستند ، می توانند با تماس با قطره های عفونی به دهان ، بینی یا چشم آنها، به COVID-19 گرفتار شوند.

برای جلوگیری از برخورد این قطرات:

  1.  مهم است که حداقل 1 متر از دیگران فاصله داشته باشید.
  2.  مرتباً دست هایتان را ضدعفونی کنید.
  3. هنگام عطسه یا سرفه دهان خود را با دستمال یا آرنج خمیده بپوشانید.
  4.  وقتی فاصله اجتماعی ( یک متر یا بیشتر) از یکدیگر امکان پذیر نباشد ، پوشیدن ماسک پارچه ای اقدامی مهم برای محافظت از خود و دیگران است.

 

جلوگیری از کرونا ویروس

راه های دیگر انتقال ویروس COVID-19 چیست؟

افراد مبتلا به ویروس ممکن است هنگام عطسه، سرفه یا لمس سطوح مانند میزها، دستگیره های در و نرده ها، قطرات آلوده را روی اشیا  و سطوح جای بگذارند که ممکن است افراد دیگر با لمس این اشیا یا سطوح، سپس لمس چشم ، بینی یا دهان خود قبل از تمیز کردن دست ها ، آلوده شوند.

به همین دلیل تمیز کردن کامل دستها به طور منظم با آب و صابون یا با محصول ضدعفونی کننده بر پایه الکل و تمیز کردن مرتب سطوح ضروری است.

چه زمانی افراد آلوده می توانند ویروس را منتقل کنند؟

براساس آنچه در حال حاضر می دانیم، انتقال COVID-19 عمدتاً از طریق افرادی اتفاق می افتد که علائمی داشته باشند، اما همچنین می تواند درست قبل از بروز علائم، هنگامی که در مدت زمان طولانی در مجاورت با دیگران قرار دارند، رخ دهد. این در حالیست که کسی که هرگز علائمی پیدا نمی کند هم می تواند ویروس را به دیگران منتقل کند، اما هنوز مشخص نیست که این میزان تا چه اندازه باشد و نیازمند تحقیقات بیشتری است.

محدود کردن تماس با افرادی که به COVID-19 مبتلا هستند، ضدعفونی مکرر سطوح، دست ها و استفاده از ماسک در صورت عدم تضمین حداقل 1 متر فاصله اجتماعی، به شکستن زنجیره انتقال کمک می کند.

آیا افراد بدون علائم می توانند ویروس را منتقل کنند؟

بله ، افراد آلوده می توانند ویروس را منتقل کنند حتی اگر علائمی نداشته باشند. به همین دلیل مهم است که تمام افرادی که آلوده هستند و آزمایش آنها مثبت بود، قرنطینه شوند و بسته به شدت بیماری تحت مراقبت های پزشکی قرار گیرند. حتی افرادی که COVID-19 آنها مثبت بوده اما علائمی ندارند باید قرنطینه شوند تا تماس آنها با دیگران محدود شود. این اقدامات زنجیره انتقال را میشکند.

به همین دلیل مهم است همیشه حداقل 1 متر از دیگران فاصله داشته باشید ، هنگام سرفه یا عطسه با دستمال یا  آرنج خم شده دهان خود را بپوشانید، مرتباً دست ها را ضدعفونی کنید و در صورت عدم داشتن کارضروری در خانه بمانید. در مناطقی که انتقال گسترده ای وجود دارد که در آن فاصله اجتماعی و سایر اقدامات قابل اجرا نیست، مهم است افراد از ماسک استفاده کنند .

آیا کسی که COVID-19 مثبت داشته باشد می تواند در منزل مراقبت شود؟

افراد بدون علائم اگر به اندازه کافی از دیگران فاصله داشته باشند، میتوانند در خانه بمانند، اما باید توسط پزشک تأیید شود. کسانی که بیماری خفیف یا متوسط دارند، اگر بالای 60 سال نباشند، سیگار نکشند، چاق نباشند و بیماری های دیگری مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت، بیماری کلیوی، سرکوب سیستم ایمنی، بیماری های ریوی و سرطان نداشته باشند، می توانند برای مراقبت در منزل بمانند.

اعضای خانواده باید فضاهای مشترک را محدود کنند و بهداشت توصیه شده را رعایت کنند .

یک پزشک باید ارزیابی کند که آیا خانه مورد نظر برای قرنطینه و مراقبت از بیمار دارای COVID-19 مناسب است یا خیر، او باید اقدامات کنترل مناسب پیشگیری از عفونت را در نظر گرفته، به خانواده ی بیمار آموزش دهد و همچنین برای حمایت از بیمار و خانواده ی بیمار در خانه از طریق تلفن از راه دور یا تیم های ارتباطی آماده باشد.

فرد بیمار باید در یک اتاق جداگانه بماند، تهویه مناسب را در اتاق فرد بیمار و فضاهای مشترک ایجاد کند و پنجره ها را باز کند.

فرد بیمار باید تا آنجا که ممکن است از ماسک پزشکی استفاده کند، به ویژه هنگامی که در اتاق تنها نباشد، در صورت امکان، تعداد مراقبان را به یک نفر و بدون شرایط زمینه ای محدود کند.

مراقبان و اعضای خانه باید در حالی که با یک بیمار در یک اتاق هستند ماسک پزشکی بزنند، صورت آنها را لمس نکنند و در هنگام استفاده ماسک پس از خارج شدن از اتاق ماسک را دور بریزند و بعد از آن دست های خود را بشویند.

فرد بیمار باید دارای ظروف، فنجان، وسایل غذا خوری، حوله و ملافه تخت اختصاصی باشد. آنها باید با آب و صابون شسته شوند و مشترک نباشد.

سطوح لمس شده توسط فرد بیمار باید حداقل روزانه تمیز و ضد عفونی شود.

آیا برای درک بهتر COVID-19 اطلاعات بیشتری لازم است؟

بله ، COVID-19 یک بیماری جدید است. در حالی که هر روز اطلاعات بیشتری در دسترس قرار می گیرد، اما سوالات زیادی در مورد انتقال ویروس کرونا، میزان و نوع انتقال، ویژگی های افراد مبتلا و موقعیت هایی که باعث گسترش میشوند، عوامل خاصی که باعث انتقال بدون علامت می شوند. وحتی ماهیت دقیق ویروس باقی مانده است. تلاش گسترده ی تیم ها و شبکه های تحقیقاتی در سراسر جهان برای پاسخ به این سوالات در حال انجام است.

منبع:

سایت مرکز بهداشت جهانی WHO